Tworzy się Stowarzyszenie "Klub Gorliczan", zwany dalej Stowarzyszeniem.
Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 79, poz. 855 z późniejszymi zmianami) oraz niniejszego statutu.
1.Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania swoich celów Stowarzyszanie może prowadzić również działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Gorlice.
2. Stowarzyszenie może także tworzyć oddziały i filie.
Realizując cele Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
Stowarzyszenie może używać pieczęci i posiadać odznakę organizacyjną według wzoru ustanowionego przez Walne Zebranie.
Czas trwania Stowarzyszania jest nieograniczony.
Celem Stowarzyszenia jest:
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
Członkami założycielami Stowarzyszenia są:
Członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne.
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
Członkowie założyciele Stowarzyszenia stają się członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia z chwilą zarejestrowania Stowarzyszenia
Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może być polska bądź zagraniczna osoba fizyczna lub prawna, która deklaruje swój udział w realizacji celów Stowarzyszenia.
Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd Stowarzyszenia w drodze uchwały, zwykłą większością głosów.
Członek zwyczajny Stowarzyszenia ma prawo:
Członek zwyczajny ma obowiązek:
1. Członek wspierający ma prawo brać udział, z głosem doradczym, w pracach organu stanowiącego Stowarzyszenia oraz regularnie otrzymywać informacje o działalności Stowarzyszenia.
2. Członek wspierający, nie będący osobą fizyczną, obowiązany jest opłacać składkę członkowską.
Utrata członkostwa zwyczajnego i wspierającego w Stowarzyszeniu następuje w wyniku:
Wykluczonym lub skreślonym z listy członków lub nieprzyjętym w poczet członków Stowarzyszenia, przysługuje prawo odwołania się do najbliższego Walnego Zebrania, w przeciągu 14 dni od dnia otrzymania uchwały Zarządu. Uchwała Walnego Zebrania Członków jest ostateczna
1. Władzami Stowarzyszenia są:
2. Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia trwa 3 lata, są one jednak obowiązane działać do czasu ukonstytuowania się nowo wybranych władz i organów doradczych.
3. Wybór władz Stowarzyszenia odbywa się w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
4. Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, jeśli dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej.
1. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia, może być zwyczajne lub nadzwyczajne
2. Walne Zebranie stanowią członkowie zwyczajni, którzy mogą również działać poprzez przedstawicieli.
3. W Walnym Zebraniu Członków mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym członkowie wspierający oraz inne zaproszone osoby.
1. Zwyczajne Walne Zebranie Członków zwoływane jest przez Zarząd, co najmniej raz w roku.
2. O terminie, miejscu i porządku obrad zwyczajnego Walnego Zebrania Członków, Zarząd zawiadamia członków Stowarzyszenia oraz ich przedstawicieli na trzy tygodnie przed terminem jego zwołania.
1. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwoływane jest przez Zarząd z własnej inicjatywy lub na wiosek:
a) Komisji Rewizyjnej b) 1/3 liczby członków zwyczajnych2. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje się nie później niż w ciągu miesiąca od daty podjęcia uchwały lub zgłoszenia wniosku.
3. O terminie, miejscu i porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków, Zarząd zawiadamia członków Stowarzyszenia oraz ich przedstawicieli nie później niż na 14 dni przed terminem zebrania listem poleconym.
Do kompetencji Walnego Zebranie należy:
Walne Zebranie władne jest do podejmowania uchwał w sprawach objętych porządkiem obrad, jeżeli liczba obecnych członków wynosi, co najmniej 1 uprawnionych do głosowania.
Zarząd jest organem wykonawczym Stowarzyszenia, kieruje działalnością Stowarzyszenia i odpowiada za swoją pracę przed Walnym Zebraniem Członków
Do kompetencji Zarządu należy w szczególności:
1. Zarząd składa się z 5 osób wybranych przez Walne Zebranie Członków, w tym z Prezesa i Wiceprezesa.
2. Wiceprezes zastępuje Prezesa podczas jego nieobecności.
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał.
Organizację i tryb pracy Zarządu określa regulamin uchwalony przez Walne Zebranie Członków.
Komisja Rewizyjna składa się z 3 osób wybranych przez Walne Zebranie Członków - Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza.
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
Szczegółowy zakres, zasady i tryb postępowania Komisji Rewizyjnej określa regulamin Komisji Rewizyjnej uchwalony przez Walne Zebranie Członków.
1. Majątek Stowarzyszenia pochodzi w szczególności z następujących źródeł: składek członkowskich, dotacji, grantów, darowizn, spadków, dochodów z własnej działalności, dochodów z gospodarowania majątkiem, odsetek bankowych oraz ofiarności publicznej
2. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, z której dochody służą realizacji celów statutowych.
3. Funduszami i majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd.
Gospodarka Stowarzyszenia prowadzona jest w oparciu o roczny plan finansowy uchwalony zgodnie z obowiązującymi przepisami przez Walne Zebranie.
1. Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia w zakresie praw i zobowiązań majątkowych Stowarzyszenia, uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym zawsze Prezes lub Wiceprezes
2. Zarząd może uchwałą upoważnić osobę lub osoby do działań prawnych, działających w granicach umocowania.
1. Administracyjno-techniczną oraz merytoryczną obsługę Stowarzyszenia sprawuje Biuro Stowarzyszenia, którym kieruje Dyrektor powoływany przez Zarząd.
2. Dyrektor realizuje uchwały Zarządu i działa w granicach pełnomocnictwa udzielonego mu przez Zarząd.
Zmiany statutu wymagają uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej większością 2/3 głosów przy obecności, co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
1. Rozwiązanie się Stowarzyszenia następuje uchwałą Walnego Zebrania podjętą większością 3 głosów przy obecności, co najmniej połowy uprawnionych do głosowania członków lub w innych przypadkach przewidzianych przepisami prawa.
2. W przypadku podjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
W sprawach, nie uregulowanych w statucie, mają zastosowanie odpowiednio przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 79, poz. 855 z późniejszymi zmianami).